Ημερίδα Καλών Πρακτικών Πληροφορικής 2109

Την Τρίτη 16 Απριλίου 2019 έγινε για 5η συνεχόμενη χρονιά με επιτυχία στο χώρο του αμφιθεάτρου του 1ου ΕΚ/ 6ου ΕΠΑΛ 7ου Εσπ. Αθηνών η ημερίδα με θέμα “Καλές πρακτικές τάξης Μαθητών και Καθηγητών σε μαθήματα Πληροφορικής”. Οργάνωση ο ακούραστος Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ86 1ου ΠΕ.ΚΕ.Σ. Αττικής Βασίλειος Σ. Mπελεσιώτης, σε συνεργασία με το 1ο Ε.Κ. & 6ο ΕΠΑ.Λ. Αθήνας και τον Τομέα Πληροφορικής της μονάδας.

Σύμφωνα με τον οργανωτή της ημερίδας :

Σκοπός/ Στόχοι της ημερίδας

Η δράση αυτή έχει σκοπό τη συνέχιση του θεσμού παρουσίασης Καλών Πρακτικών Πληροφορικής τάξης από μαθητές. Στοχεύει στην ενίσχυση/ανταμοιβή μαθητών σε σχέση με τη δουλειά τους σε μαθήματα Πληροφορικής ή εποπτευόμενα από Πληροφορικό, όσο και την ανταλλαγή ιδεών, πρακτικών, προτάσεων και διδακτικού υλικού με ρεαλισμό και δυνατότητα εφαρμογής στην τάξη. Η ημερίδα δεν αποτελεί διαγωνισμό, ούτε θεσμό Αριστείας και δεν περιλαμβάνονται στο ενδιαφέρον της θεωρητικές εργασίες ή ιδέες μη εφαρμοσμένες σε τάξη.”

Εντυπώσεις

Για μία ακόμη φορά το αμφιθέατρο του σχολείου μας πλημμύρισε από μαθητές γυμνασίων και λυκείων που ήρθαν να παρουσιάσουν αλλά κυρίως να παρακολουθήσουν τις ομιλίες και να δουν από κοντά τα έργα Πληροφορικής των συμμαθητών τους.

Συγχαρητήρια στους διοργανωτές  αλλά κυρίως σε μαθητές και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς τους για τη δουλειά, την πρωτοτυπία, την καινοτομία, τις ιδέες τους αλλά κυρίως το μεράκι τους και την ακούραστη προσπάθειά τους.

Οι παρευρισκόμενοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη σχολική χρονιά με την ελπίδα περισσότερων συμμετοχών.

Το πρόγραμμα ομιλιών της ημερίδας θα το βρείτε εδώ