Επίσκεψη στο Δορυφορικό σταθμό του ΟΤΕ 4/2011

Οι μαθητές των ειδικοτήτων των τομέων Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών της Β’ & Γ’ Τάξης του 6ου ΕΠΑΛ Αθηνών τον Απρίλιο του 2011 επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του κέντρου Δορυφορικών Επικοινωνιών του Ομίλου ΟΤΕ στη Νεμέα.

Το κέντρο

Το κέντρο δορυφορικών εκπομπών Νεμέας του ΟΤΕ βρίσκεται σε μία έκταση 194 περίπου στρεμμάτων και τέθηκε σε λειτουργία τον Απρίλιο του 1994.

Εντυπώσεις

Μεταβήκαμε εκεί σε μία ιδανική σε καιρικές συνθήκες ημέρα και το προσωπικό του κέντρου μας υποδέχθηκε φιλόξενα,  μας ξενάγησε σε όλες τα εντυπωσιακά συστήματα των εγκαταστάσεων των δορυφορικών επικοινωνιών, μας εξήγησε σε μία τεχνική παρουσίαση τον τρόπο λειτουργίας των δορυφορικών επικοινωνιών και απάντησε με μεγάλη προθυμία και υπομονή σε όλες τις ερωτήσεις και απορίες μαθητών και καθηγητών.

Οι συνοδοί καθηγητές

τους ευχαριστήσαμε θερμά και υποσχεθήκαμε ότι θα τους ξαναεπισκεφθούμε με νέες γενιές μαθητών 🙂

• Επίσκεψη στο Δορυφορικό Σταθμό του ΟΤΕ στη Νεμέα - 12/4/2011