Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2017

Το Σχολείο μας αυτή τη χρονιά (2017) και συγκεκριμένα από 7 μέχρι 22 Οκτωβρίου 2017 έλαβε μέρος στην ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα 2017.

Η Ώρα του Κώδικα είναι ένα παγκόσμιο κίνημα το οποίο έχει προσεγγίσει δεκάδες εκατομμυρίων μαθητές σε περισσότερες από 180 χώρες. Η βασική ιδέα πίσω από την Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι να δείξει πώς ο προγραμματισμός μπορεί να βοηθήσει να ζωντανέψετε τις ιδέες σας, να κάνει τον προγραμματισμό πιο προσιτό και να απομυθοποιηθούν οι δεξιότητες που χρειάζονται για να μάθει κάποιος να προγραμματίζει.

Συμμετέχοντες Καθηγητές

Συγκεκριμένα οι καθηγητές Πληροφορικής του σχολείου:

• Ιστικοπούλου Θεανώ
  • Μοσχόπουλος Παναγιώτης
  • Χατζηπαπαδόπουλος Αναστάσιος

αφού εξήγησαν στους μαθητές του σχολείου τη σημασία ανάπτυξης κώδικα σε όλες τις εκφάνσεις των προϊόντων και των υπηρεσιών τεχνολογίας καθώς και τη χρήση του σχεδόν σε κάθε πτυχή της καθημερινής πραγματικότητας στις σύγχρονες κοινωνίες, εκπόνησαν δραστηριότητες στη λογική του “Everyone  code” (Καθένας μπορεί να γράψει κώδικα).

Δραστηριότητες

• Με δραστηριότητες κατάλληλες για μαθητές με λίγη ή και καθόλου εμπειρία στη συγγραφή κώδικα σε όλους τους μαθητές της  Α’ Τάξης του 6ου ΕΠΑΛ Αθηνών κυρίως με το περιβάλλον lightbot
  • Αλλά και πιο προχωρημένες δραστηριότητες με τις γλώσσες Python & Java για τους μαθητές του τομέα Πληροφορικής της Β’ & Γ’ τάξης του 6ου ΕΠΑΛ Αθηνών πχ brainmassage

Έτσι το σχολείο μας με τη συνεργασία καθηγητών & μαθητών μπήκε στον ευρωπαϊκό χάρτη της διοργάνωσης Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα 2017.